svenskaparkinsonakademien.se

Svenska
Parkinsonakademien

Personal

Inom Svenska Parkinsonakademien arbetar 3 koordinatorer, 7 forskningssjuksköterskor, 2 forskningsundersköterskor samt 1 forskningsläkare.

 

Ordförande

Per Odin Per.Odin@med.lu.se

 

Koordinatorer

Stina Jonasson Stina.BladhJonasson@skane.se

Trinette van Vliet Trinette.VanVliet@skane.se

Ulrika Mundt-Petersen Ulrika.Mundt-Petersen@med.lu.se

 

Forskningssjuksköterskor

Christin Karremo Christin.Karremo@skane.se

Inês Santos Ines.Nunes.Dos.Santos.Tavares@skane.se

Jonas Olsson Jonas.Olsson@skane.se

Linnéa Persson Edman Linnea.Edman-Persson@skane.se

Monica Scharfenort Monica.Scharfenort@skane.se

Anna Weddig (timanställd) Anna.Weddig@skane.se

Katarina Johansson (timanställd) Katarina.A.Johansson@skane.se

 

Forskningsundersköterskor

Arja Andersson Arja.Andersson@skane.se

Elise Dirckx Lundberg Elise.DirckxLundberg@skane.se

 

Forskningsläkare

Sotirios Grigoriou Sotirios.Grigoriou@skane.se

 

Forskare som nyttjar SPAs resurser i dagsläget

Andreas Puschmann Andreas.Puschmann@med.lu.se

Angela Cenci Nilsson Angela.Cenci_Nilsson@med.lu.se

Gesine Paul-Visse Gesine.Paul-Visse@med.lu.se

Håkan Widner Hakan.Widner@skane.se

Maria Nilsson Maria_H.Nilsson@med.lu.se

Oskar Hansson Oskar.Hansson@med.lu.se

Per Odin Per.Odin@med.lu.se